Нове Божоле - свято вина у Франції

Третій четвер листопада. Північ. Глухий стукіт у дерев'яну бочку і звук корка, що вилітає. Звучний голос прокричав: "Le Beaujolais Nouveau est arrive!" («Нове Божоле прибуло!»).
Так починається одне з найвідоміших та унікальних гастрономічних святкувань Франції присвячене молодому вину Божоле.

У чому унікальність, запитайте ви. Відповім. Нічого унікального в самому вині немає, звичайнісіньке молоде вино. Роблять вино із винограду чорного сорту з білим соком – «Гамі». Процес виробництва вина особливо не відрізняється від процесу виробництва молодих вин. Як і більшість вин, друга ферментація дозволяє Божоле досягти стабільності протягом місяця після збирання врожаю. Зазначу, що існує два підвиди – Божоле та Божоле Вілаж.
А унікальність полягає в тому, що звичайнісіньке молоде вино викликає такий божевільний ажіотаж. Пишні святкування, вино, розлите у пляшки, миттєво поширюється по всьому світу, влаштовуються аукціони, єдиним лотом яких є Божоле. І все це відбувається рік у рік, незалежно від того був він урожайним чи ні. До речі, треба сказати, що який рік – таке і вино. Все залежить від того скільки було сонця та теплих днів на рік, і скільки дощів випало на виноградники. Сухий та трохи різкий, з яскравим фруктовим букетом, смак вина пов'язаний з особливістю виробництва, головний критерій якого – вчасно злити вино. Винороби зазначають, що якщо злити Божоле на кілька годин раніше, ніж встановлений термін, то воно буде слабо забарвленим і надто легким. І навпаки, якщо зробити це на кілька годин пізніше, то молоде вино буде надто тьмяним і терпким.

А тепер поговоримо про те, до чого ж подають Божоле? До дичини! Фазан, рябчик, куріпка, козуля, кабан, зайчатина - будь-яка дичина. Так саме Божоле, своїм яскравим фруктовим ароматом, може підкреслити пряно-мускусний смак дичини. Складно уявити собі вино, яке так поєднуватиметься зі стравами з яєць (омлети, фаршировані яйця тощо), як Божоле, яке не гірчить у поєднанні з яйцями, через відсутність у ньому танінів – речовини, що володіє дубильною властивістю і характерним в'язким смаком. Добре підкреслює вино «з кислинкою» закуски із субпродуктів – печінки, серця, потрухів, язика. Багато гурманів вважають, що немає кращого вина до свинини, ніж молоде Божоле. Щодо сирів, то тут підійдуть сири, що виробляються саме в регіоні Божоле (Бургундія) – це П'єр Доре (виготовляється з коров'ячого та козячого молока) та Кабріон (виготовляється з козиного молока). З «немісцевих» сирів до Божоле можна подати камамбер і моцарелу. Ну, і на додачу зазначу, що не варто подавати легке Божоле до баранини та ягнятини, а телятина сама по собі надто ніжна для цього молодого вина. І в жодному разі не подавайте до Божоле страви з кров'ю, такі страви надають вину неприємної гіркоти. Температура подачі Божоле +13 °C. Божоле не призначене для тривалого зберігання, та й навіщо його зберігати, в такому випадку, чим швидше ви насолодитеся його легким фруктовим смаком, тим краще.

Ельміра ГОРЕВА
Матеріал авторський. Ознайомитись з умовами використання матеріалів сайту


Фото: Ельміра ГОРЕВА